ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΜΕ ΨΥΧΙΚΟ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 3/12/2016
ΠΕΥΚΑ-ΨΥΧΙΚΟ 74-71

Άλλη μια κατάθεση ψυχής έφερε μια συγκλονιστική ανατροπή και εν τέλει μια μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Ψυχικού.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Η αντίπαλη ομάδα μπήκε στο παιχνίδι πιο συγκεντρωμένη και έπαιρνε εύκολο σκορ από τους Παπανικολάου και Νίκου. Η διαφορά δεν ξέφευγε πάνω από τους 5-6 πόντους και η ομάδα μας στη δευτερη περίοδο ισσορόπησε το παιχνίδι και το ημίχρονο βρήκε το Ψυχικο μπροστά με 2 πόντους. Από εκεί και έπειτα όμως οι παίκτες χαλάρωσαν υπερβολικά σε άμυνα και επίθεση και το Ψυχικό σκοράρωντας κυρίως από το "ζωγραφιστό" πήρε μια διαφορά που άγγιξε τους 10 πόντους στο 40-50 στο 28' με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα μας με καταπληκτική άμυνα και μεγάλη ευστοχία (5/7 διποντα και 3/5 τρίποντα) σκόραρε συνολικά 27 ποντους και έκανε την μεγάλη ανατροπή. Το σκορ ήταν 67-71 με 50'' και ο Γερομιχαλός μετά από προσωπική ενέργεια πασάρει στον Τζαουάρα που καρφώνει τη μπάλα για το 69-71. Το Ψυχικό στην επίθεση αστοχεί και η μπάλα καταλήγει έξω με την ομάδα μας να έχει 27''. Στα 15'' το Ψυχικό κάνει φάουλ τακτικής στον Γερομιχαλό. Ο Γερομιχαλός ευστοχεί στην πρώτη διαμορφώνοντας το 70-71. Χάνει τη δεύτερη αλλά ο Τζαουάρα κερδίζει το επιθετικό, βγάζει τη μπάλα στον Γερομιχαλό και αυτός με drive κάνει το 72-71. Ο αντίπαλος έχει 6'' και σχεδιάζει την επιθεση του σε ταιμ αουτ. Στην επαναφορά όμως κάνει λάθος πάσα , ο Καλαμπάκας κλέβει τη μπάλα και του γίνεται αμέσως φάουλ. Με 2/2 βολές κάνει το 74-71 και το Ψυχικό στην επαναφορά έχει ελέυθερο τρίποντο με τον Αχή αλλά αυτό δεν βρίσκει στόχο.

Μαχητές Δόξας Πεύκων-Ψυχικό 74-71