ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΝΙΚΗ ΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΒΑΛΑ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 21/1/2017
ΠΕΥΚΑ-ΚΑΒΑΛΑ 70-67

Η ομάδα εμφανίστηκε σήμερα αλλαγμένη και με συγκέντωση και πάθος κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα της Καβάλας.

Ξεκινώντας πολύ δυνατά η ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 7-2. Εκεί ένα πρόβλημα στο χρονόμετρο των 24'' διέκοψε το ματς για κάμποσα λεπτά και η ομάδα έχασε ρυθμό. Το 19-14 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 38-30 στο ημίχρονο με ένα buzzer τρίποντο του Γερομιχαλού.

Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο παγιώθηκε στους 10 και θα έφτανε και ψηλότερα αν δεν είμασταν τόσο άστοχοι στις βολές (10/19 μέχρι το 30'). Στο τελευταίο τρίλεπτό η Καβάλα μείωσε στους 5 αλλά με 2 τρίποντα από Γερομιχαλό και Δίπλαρο η ομάδα μας έφτασε στο +11. Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι όλα τελείωσαν ο Ερεβμπεναγκιε με 2 βολές κάνει το 68-61. Ακολουθεί λάθος της ομάδος μας και στον αιφνιδιασμο ο ίδιος παίκτης με ταμπλο και τρίποντο διαμορφώνει το 68-64 με 45'' στο ρολόι. Στην επίθεση που κάναμε φτάνουμε μέχρι το καλάθι αλλά ο Ναούμης αντί να τελείωσει τη φάση γυρνάει στον Τζαουάρα με την Καβάλα να κλέβει και τον Κελαιδη στον αιφνιδιασμό με τρίποντο να κάνει το 68-67 κα να παγώνει τα Πεύκα. Με 38'' να μένουν την μπάλα κρατάει ο Γερομιχαλός μέχρι τη λήξη των 24'' με το σουτ να μην είναι καλό. Η Καβάλα φεύγει στον αιφνιδιασμό αλλά ο Τζαουάρα με τρομέρη τοποθέτηση μπλοκάρει τον αντίπαλο, κερδίζει φάουλ και με 2 βολές διαμορφώνει το τελικό 70-67 και ανακουφίζει όλο το γήπεδο.

Πεύκα-Καβάλα 70-67